Anna-Lena Bergelin (tidigare Brundin) och Jan Sigurd.

Anna-Lena Bergelin (tidigare Brundin) och Jan Sigurd. Foto: pressbild

Bergelin & Sigurd spelar Hasse & Tages minsta revy

Bergelin och Sigurd spelar Hasse & Tages minsta revy

LOMMA. För 50 år sedan spelade humorduon Hasse & Tage 88-öresrevyn på Skeppet i Värtan. Nu gör Anna-Lena Bergelin och Jan Sigurd om samma sak, fast i Folket hus i Lomma.

Av
Lena Karlsson

Då 88-öresrevyn endast bestod av tre personer kallades den för Hasse & Tages minsta revy. Detta då den endast bestod av tre personer, det vill säga Hasse & Tage och pianisten Gunnar Svensson.

Nu när den framförs av Anna-Lena & Sigge är den ännu mindre, två personer, eftersom Jan Sigurd spelar piano.

Revyn, som är i form av en picknickteater där deltagarna själva kan ta med mat coh dryck, startar klockan 18 den 6 juni i Folkets hus. En timmes sketcher och sånger, nutidssatir och slitstarka slagdängor utlovas.

– Det är första gången vår förening provar på att arrangera picknickteater. Vi vet att det är ett populärt inslag när man får ta med sig egen mat och dryck och det blir en helkväll med underhållning. Det ska bli mycket spännande och är något vi verkligen ser fram emot och hoppas kunna arrangera mer av framöver, säger föreningens ordförande Filip Åkerberg i ett pressmeddelande.

Publicerad 06 June 2019 00:00