Nu är det klubbat i vilken serie ditt lag spelar i nästa säsong.

Nu är det klubbat i vilken serie ditt lag spelar i nästa säsong. Foto: Andreas Holm/Arkiv

Klart: Här spelar ditt lag nästa säsong

Nästa års lokala fotbollsserier klubbade

SKÅNE. Årets serier är avslutade och kvalen avklarade. Nu har fotbollsklubbarnas respektive serier även fastställts. Här kan du läsa vart ditt lag spelar nästa år.

Av
Andreas Holm

På Skånes fotbollförbunds representantskap den 21 november fastställdes samtliga lokala serier från division 7 upp till division 3 (för damer).

Division 4 (damer)

Div 4 Nordvästra: Allerums GIF, Ekets GoIF, Fortuna FF, Hjärnarps GIF, Hörja IF, Ljungbyheds IF, Munka Ljungby IF, Röstånga IS, Stattena IF, Strövelstorps GoIF

Div 4 Nordöstra: Bjärnums GoIF, Edenryds IF, Farstorps GoIF, Gualövs GoIF, Lönsboda GoIF, Sibbhults IF, Vankiva IF, Viby IF, Vinslövs IF, Vittsjö DFK

Div 4 Sydvästra: BK Olympic, Gislövs IF, Holma Kroksbäck IF, Husie IF, KSF PrespaBirlik, Kvarnby IK, Lindeborg FF 1948, Lunds BK, Malmö City FC, Åkarps IF

Div 4 Östra: Askeröds IF, Blentarps BK, Gärds Köpinge IF, Gärsnäs AIS, Hörby FF, Rydsgårds AIF, Skabersjö DFF, Tomelilla IF, Vittskövle IF, (Vakant plats)

Division 3 (damer)

Div.3 Nordvästra: Asmuntorps IF, Billesholms IK, Glumslövs FF, Helsingborgs FF, Högaborgs BK, Klippans FF, Lunds BoIS, Råå IF, Skäldervikens IF, Torns IF, Tågarps AIK, Ängelholms FF

Div.3 Nordöstra: Broby IF, FC Hessleholm, Hallands Nations FF, Hanaskogs IS, Hardeberga BK, Hjärsås/Värestorps IF, Sösdala IF, Team Sandby IF, Tyringe IF, Wä IF, Önnestads BoIF, Östanå Bruks IF

Div.3 Södra: BK Höllviken, Dalby GIF, FC Rosengård 1917, Hyllie IK, IK Pandora FF, Köpingebro IF, Lilla Torg FF, NK Croatia, Svenstorps IF, Vellinge IF, Wollsjö AIF, ÖT Smygehuk FF

Division 7 (herrar)

Div.7 Nordvästra: Färingtofta IK, Röke IF, Röstånga IS, Spanska Akademin FF (21/11), Stattena IF Akademi, Svalöv United FC, Torekovs IK, Vallåkra IF, Väsby FK, Össjö IS

Div.7 Nordöstra: Bjärlövs IF, FC New Life, IK Kamp, Osby FF, Strömsborgs IF, Vankiva IF, Vanneberga FF, Wisseltofta IF, Vittsjö GIK, Östanå Bruk IF, Österlövs IS

Div.7 Mellersta: Degeberga GoIF, Everöds IF, GOF IF, Gärds Köpinge IF, Maglasäte IF, MKSF Pelagonija, Svensköps IF, Södra Rörum BF, Tjörnarps BoIF, Wollsjö AIF, Ö.Sönnarslövs IF

Div.7 Södra: Glemmingebro IF, Gylle AIF, Holmeja IS, Klågerups GIF, Onslunda IF, Smedstorps IF, SoGK Charlo, Staffanstorp Södra FF, Staffanstorp United FC Ungdom, Sövestads IF, Östra-Torp Smygehuk FF

Div.7 Sydvästra: FF Vuk, Hallands Nations FF, Holma-Kroksbäck IF, KSF Makedonija, KSF Mardin Beirut, Lödde FF, Malmö IK, Orient FC, Seveds FK, Turkisk Center FF

Division 6 (herrar)

Div.6 Nordvästra: Båstads GIF, FC Örkeljunga, Förslövs IF, Hjärnarps GIF, Hyllinge GIF, IF Salamis, IFK Rössjöholm, Kvidinge IF, Munka Ljungby IF, Strövelstorps GIF, Vedby/Rönne IF, Vegeholms IF

Div.6 Norra: Ballingslöv GoIF, Farstorps GoIF, Finja IF, Hästveda IF, Hörja IF, IFK Knislinge, Jägersborgs IF, Lönsboda GoIF, Sibbhults IF, Skåne Fagerhults IF, Treby IF, Tyringe IF

Div.6 Nordöstra: Balsby SK, Kiaby IF, Nävlinge IF, Rinkaby GoIF, Skepparslöv IF, Venestad IF, Viby IF, Vinslövs IF, Wä IF, Åhus Horna BK, Åsums BK, Önnestad BoIF

Div.6 Västra: Allerums GIF, Asmundtorps IF, BK Fram, Bosna FF, Ekeby GIF, Gantofta IF, Helsingborg Östra IF, HF Olympia, Häljarps IF, Härslövs IK, IK Bergandy, Stattena IF

Div.6 Sydvästra A: Anderslövs BoIK, Bosniska FK Behar, Bunkeflo FF, FC Bellevue, FC Näset, Gislövs IF, Korpen Malmö IF, Lilla Beddinge BK, Lindeborgs FF 1948, Skanör Falsterbo IF, Tygelsjö IK, V.Ingelstads IS

Div.6 Sydvästra B: AC Kvarnby, Afro FK, Arlövs BI, Blentarps BK, Bosnien Hercegovina SK, FC Helsingkrona, Heleneholms SK, Lunds FF, NK Croatia, Skånekurd FF, Svedala IF, Sövde IF

Div.6 Sydöstra: Baskemölla IF, Borrby IF, Esperöds SK, Gröstorps IF, Kiviks AIF, Köpingebro IF, Lövestads IF, Rörums SK, Skivarps GoIF, Svenstorps IF, Vanstads IF, Öja FF

Div.6 Mellersta: Askeröds IF, Hardeberga BK, Harlösa IF, Huaröds IF, Höörs IS, Linderöds IF, Löberöds IF, Norra Rörums GIF, Stora Harrie IF, Sösdala IF, Teckomatorps SK, Örtofta IS

Division 5 (herrar)

Div.5 Nordvästra: Billesholms GIF, Brunnby FF, Croatia Hbg KIF, FC Kopparmöllan, Grevie GIK, Helsingborgs AIS, Jonstorps IF FK, Medina IF, Ramlösa Södra IF, Skäldervikens IF, Vikens IK, Västra Karups IF

Div.5 Nordöstra: Bjärnums GoIF, Broby IF, Edenryds IF, Glimåkra IF, Hanaskogs IS, Mala IF, Näsums IF, Ovesholms IF, Tollarps IF, Tosteberga/Nymölla IF, Vinnö IF, Åhus IF

Div.5 Västra: Billeberga GIF, BK Landora, Borstahusens BK, Furulunds IK, Glumslövs FF, Harrie FF, Ljungbyheds IF, Marieholms IS, Perstorp Bälinge IK, Stehags AIF, Svalövs BK, Trollenäs IF

Div.5 Sydvästra: Bara GIF, Dalby GIF, FC Möllan, Genarps IF, Husie IF, Linero IF, Liria IF, Lunds BoIS, Lunds SK, Snogeröds IF, Teknologkårens IF LTH, Uppåkra IF

Div.5 Södra: AIF Barrikaden, Ariana FC, BK Skansen, Hyllie IK, IFK Klagshamn, Klagstorps IF, MF Pelister, Oxie SK, Skabersjö IF, Skegrie BK, Skurups AIF, Vellinge FF

Div.5 Östra: Brösarps IF, Gärsnäs AIS, Hammenhögs IF, IFK Ystads IK, Liga 06 IF, Spjutstorps IF, St Olofs IF, Torna Hällestad IF, Vittskövle IF, Yngsjö IF, Ystads IF FF, Önneköps IF

Division 4 (herrar)

Div.4 Nordvästra: Bjuvstorps FF, Ekets GoIF, FK Besa, Fortuna FF, IK Wormo, Klippans FF, Kullavägens BK, Kågeröds BoIF, Tågarps AIK, Vejby IF, Åstorps FF, Ödåkra IF

Div.4 Sydvästra: Bjärreds IF, BK Höllviken, Dösjöbro IF, KSF Kosova IF, KSF Srbija Malmö, Lilla Torg FF, Limhamns FF, Rosengård FF, Staffanstorp United FC, Veberöds AIF, Vellinge IF, Åkarps IF

Div.4 Östra: Fjälkinge IF, Hjärsås/Värestorps IF, Hörby FF, IFK Osby, IFK Simrishamn, Janstorps AIF, Lunnarps BK, Näsby IF, Rydsgårds AIF, Sjöbo IF, Vanneberga IF, VMA IK

Publicerad 26 November 2018 13:00